Donnerstag, 8. September 2011

Poezi për fëmijë nga Pilo Zyba

PYETJET E VOGELUSHES

Mami sot me thuaj ti,
Perse erdhem ne Gjermani?

Mami hop, e merr ne duar:
-Te jetojme, pellumb i shkruar!

Ketu ka buke dhe pune,
Cokollatat derdhen lumw.

Lodra, zogj, hop nje te puthur,
Per ty jane te tera flutur.

Vajza futet ne mendim,
Dhe jep pyetje pa kuptim:
-Ateher, pse quhet megrim?

-Vertet emir eshte i rende,
Por Brenda ka edhe kenge,
Thelle ne zemer mban nje brenge.

Por mundimi eshte I kote,
Zogezes ajo çti thote,
Nga syte i pikojne lote…

Vogelushja lotin fshin:
-Nuk me thua mami im,
Edhe loti shpreh gezim?

 
 
 

POEMAT E NAIMIT

Sa kenge kendoi Naimi
Me vargje te embel mjalte,
Porsi ne Frasher burimi
Me fytyren e kristalte?

Po te kapen te gjith vargjet
Si valltare dore per dore,
Si tela shtrihen mbi mallet,
Arrijne deri ne Stamboll.

Naimi i shtriu poemat
Tel ate gjate telefoni,
Malli qe ndjente dhe brengat,
Deri ne atdhe tia çonin.

 
 
 


DITA E BALONAVE


Si kjo feste ku eshte pare,
Balonat vene ne gare.

Ne duart e cdo felije,
Lidhur nje fill dashurie.

Balonat po fluturojne
Folezat ato kerkojne?

Me balona u mbush Athina,
Si me lule plot lendina.

Iliriani ben balone,
Sa te bukur nje shqiponje.

Era I fryn dhe me krah,
E ngren la edhe me la…

Por cndodhi, ne re u fut,
Edhe peri u keput…

Qesh Kristina me thanasin,
Dockat me gezim perplasin:

-Ilir ku eshte balona,
Nga duart iku shqiponja!

-Kur u ngrit poesi veri,
Pa folene ne Shqiperi.

Perin keputi dhe shkoi,
Per jete atje te jetoi.

 
 
 

BURIMI I FSHATIT

Kendon kenge e shushurin,
Neper gjethe nje burim.

I shkon lules per vizite,
E freskon dhe e vadit.

Bleta e shikon qe lart,
Dhe vrapon te beje mjalt.

Pi ky zogu dhe drenusha,
Krahehapur e prêt fusha.

Vajza pi, lot me sterkala.
Lumturohet kur sheh halla.

-Te pelqen, te pelqen,
Burim ne bote si ky sgjen.

Hidhet vajza ne nje shteg,
Here si kec here si sheleg.

Pastaj lutet gjith gezim:
-Mund ta marr kete burim?

Me vete ta kem kujtim,
Nga vendlindja e babit tim.

Ta coj te shoqet ne Athine,
Te na shtoje dashurine.

-Mbese e vogel, syte e shkruar,
Kurre neuk eshte degjuar.

Burimi siken prej djepit,
Nuk merr rruge per jashte shtetit.

 KUR FLE GJUME VAJZA

Syte mbyll si dy dritare
Behet nate e nuk sheh fare.

Porse ja, ashtu pa pritur,
Ne xham vjen duke trokitur.

Nje gjeth rrushi, tak. tak. Tak:
-Vogelushe hape pak!

U poq rrushi I embel mjalte,
Varur ne pemen e arte.

Bletet, grerat po e hane,
Se femijet ikur kane.

Vajza trembet dhe hap syte,
Veten sheh ne kat te dyte.

Ne qytet diku ne Patra,
Larg nga rrushi, larg nga vatra.

-Ah!Moj enderr e bekuar,
Me ç duke fluturuar.

Larg neper viset e mia,
Ku rri fshehur femijeria.

-Kam dy bote – thote e gezuar,
Nje kur fle, nje kur jam zgjuar.

Po ke dua une me shume?
Syte mbyll e bie ne gjume!

Keine Kommentare:

Kommentar posten