Samstag, 18. Mai 2013

Gani Xhafolli: ZEMREN E KAM PLOT OQEANE


Gani Xhafolli

 ZEMREN E KAM PLOT OQEANE

 UNË JAM gani xhafolli
 Zemrën e kam plot dritare
 zemrën e kam plot unaza
 zemrën e kam plot oqeane
 zemrën e kam plot ajër
 e plot diell
 e kam plot dete
 e plot zogj
 e kam plot rrugë
 e plot pemë
 e kam plot lule
 e plot dashuri
 e kam plot bletë
 e plot këngë
 nuk e kam
 asnjë miligram
 urrejtje KAM FLUTURUAR
 SHPESH

 Erdhi koha të kthehem
 në atdhe e t’u marr erë luleve
 + pemëve në degë
 shtëpinë e kam parë shpesh
 ëndërr
 kam fluturuar mbi
 pemë e mbi kroje
 duart e gjyshes i kam
 vizatuar çdo javë
 do të pi ujë çdo orë
 do të ha pemë të vendlindjes
 çdo ditë
 diellin do ta fotografoj
 çdo mëngjes DASHURIA U DUHET
 TË GJITHA FAQEVE

 Shumë bëhem nervoze
 kur në mbrëmje
 ndalet rryma
 e librat mbesin në terr
 nuk ka faj Luli që
 nganjëherë i ha gishtat
 zemra ime kërkon
 sa më shumë këngë
 JAM shumë e vogël
 për nervozë
 dashuria u duhet
 faqeve e të gjitha luleve NJË PULËBARDHË
 U SHPALL MIS

 Me lule dhe diell
 PRANVERA trokiti
 në dritare
 të gjitha vjershat
 i hapën dyert
 e përqafuan
 mbi pemët rriten këmbët
 e dallëndysheve
 faqet e FLUTURAVE
 morën bukuri
 dielli mori pjesë
 në festivalin e zogjve
 një PULËBARDHË
 u shpall mis
 PËR UNAZË
 JAM E VOGËL

 Me sandale të bardha
 e pres ditëlindjen
 tetë pranvera i bëj
 të martën
 PRES shumë dhurata
 prej HËNËS
 pres shumë përqafime
 prej nënës
 pres edhe shumë lule
 edhe shumë buzëqeshje
 pres edhe shumë flutura
 në oborr do të
 fotografohem me krejt
 klasën në dhomë
 për unazë jam e vogël
 A KA PUSHKË DIELLI

 MË pyeti Lisa
 kush e ruan natën
 hënën
 ?????????????
 dhe a ka pushkë dielli
 ?????????????
 dhe a mërzitet pylli
 kur ujku e ha ndonjë
 dele te kroi
 THASHË: shumë
 mërzitet Lisë
 DUA KËPUCË
 TË BARDHA
DHE DUAR YLBERI

 Një princeshë hyri në dhomë
 me aromë molle
 e përqafova
 e përqafova
 e përqafova
 tha jam vjersha jote
 DUA fustan të verdhë
 dua këpucë të bardha
 dhe duar ylberi
 ZEMRAT E VOGLA
 KËRKOJNË
 në njërën dorë dua diell
 në dorën tjetër dashuri
 NËSE KE DËSHIRË
 TË BËHESH MBRET

 Nëse ke dëshirë
 të bëhesh i bardhë
 ha sa më shumë rrush
 ha sa më tepër pite
 nëse ke dëshirë
 të bëhesh princ
 thuaj HËNËS
 çdo natë: të dua
 nëse ke dëshirë
 të bëhesh mbret
 hapi duart
 e përqafoje nënën
 E TASH: SHES
 PËRRALLA
 JAM TRIM

 Nuk e harroj
 JAM tutë shumë
 edhe prej një mize
 të kalit edhe prej
 një peshku
 më kujtohet
 JAM lagur në shtrat
 prej një qeni të vogël
 e tash: shes përralla
 JAM trim mbi trima NUK DI PSE GAFORRJA
 EC MBRAPSHT

 E kam pyetur gjyshin
 më ka thënë NUK DI
 e kam pyetur një vajzë
 në Francë
 PYETE LUMIN
 në vendlindje e
 kam pyetur një ditë
 GAFORREN në
 Danimarkë
 nuk di pse iku prej meje
 kur unë nuk jam polic
 FUSTANI ËSHTË
 I BUKUR EDHE
 VETËM ME NJË +

 Këmisha e re është e mirë
 edhe vetëm me dy pulla
 e fustani është i bukur
 edhe vetëm me një +
 gishti është princ
 edhe pa unazë
 dora është mbretëreshë
 kur e thërret një dorë tjetër
 dhe i japin çokollata
 njëra tjetrës
 këmbët janë princesha
 kur puthin rërën
 dhe i puth deti
 DIELLI SHKRUAN
 PROZË NË FAQE

 Kur e përqafojmë gjyshen
 në mbrëmje
 zgjohemi më të ëmbël
 në mëngjes
 e dielli shkruan prozë
 në faqe
 që mund të lexohet
 vetëm me puthje
 edhe hëna shkruan poezi
 me buzë moderne
 PJESHKAT I KA
 ZËNË GJUMI

 Pjeshkat në katund
 i ka zënë gjumi
 presin dorën time
 të butë
 nw ëndërr i lexojnë
 vargjet prej rëre
 gjethet këqyrin
 mos po më shohin
 në rrugë
 u kujtohet kur isha
 zog mëndafshi në degë
 dhe ylber në mollë JAM BËRË SI
 LEJLEK I LODHUR

 Kam kohë tepër pak
 të shkruaj vjeshta
 është ulur mbi flokët e mia
 dhe u jep krejt ngjyrë
 bryme
 jam bërë si lejlek i lodhur
 ENDE nuk e kam harruar
 MOLLËN në Toplicë
 të gjyshit e gjyshes
 më kujtohen të gjitha
 dyert me zog flamuri
 JAM lodhur shumë
 prej malit në mal
 prej trenit në tren
 më duket 1000 vjet i kam KUR DALLËNDYSHET
 NISEN PËR UDHË

 Kur dallëndyshet nisen për udhë
 asnjë vjershë nuk e merr gjumi
 kërkojnë ujë kërkojnë ajër
 u them: mos u mërzitni
 përsëri do të vallëzojnë
 mbi kordelet e luleve
 dhe duart e hapura DËSHIRË GJATË NJË
 NATE KUR FLUTURA
 ISHTE NË MËRGIM

 Ah sikur ta kisha një kalë
 të bardhë
 një kalë të bardhë
 që fluturon përmbi pyll
 e përmbi fusha
 ah sikur ta kisha një mollë
 një mollë të artë
 një mollë të artë
 një mollë të artë të Çamërisë
 ose të Shkodrës
 do të isha nisur
 drejt fluturës DY JAVË KA QARË DEGA

 Mos ua thyeni pemëve duart
 sepse mërziten tepër gjethet
 e nuk i merr gjumi
 dhe qajnë në heshtje
 edhe shiu nuk e ndjen
 veten mirë
 një qershi është ankuar
 shumë
 kur një djalë ia ka thyer
 pesë gishta
 dy javë ka qarë dega KA FLUTURUAR
 EDHE UJKU

 Dikur kanë fluturuar
 kuajt
 edhe kaprojtë
 edhe devetë
 ka fluturuar edhe ujku
 kanë fluturuar edhe delet
 lisat kanë folur
 kanë folur edhe pulat
 kështu kanë thënë
 gjyshet kështu thonë
 edhe përrallat
 + VIZATON
 DALLËNDYSHE

 Të gjitha pemët në oborr
 Janë bërë NUSE me lule
 Nuse të bukura
 Nuse të bukura
 Nuse të bukura
 Genti i mirë çdo ditë
 U thotë diçka fluturave
 Kur pinë ujë dhe fluturojnë
 + vizaton dallëndyshe
 Me pika
 + u këndon e u këndon
 Nganjëherë e PYET nënën
 Nganjëherë e PYET gjyshen
 Pse nuk kam motër
 Pse nuk kam vëlla
 DASHURIA ËSHTË
 ME SHUMË ZEMRA

 Dashuria është e ëmbël si molla
 E përqafon një ylber të vogël
 Kënaqesh
 Dashuria është me shumë zemra
 I duhet lumit
 I duhet detit i thua MERRE
 Me dashuri e hap derën
 Kur vjen dikush dhe i qet kafe
 Me dashuri zgjohesh
 Në mëngjes për një përqafim
 Të diellit
 E katër përqafime të nënës
 Dashuri është edhe kur mbyll
 Derën kur shkëlqen hëna ÇDO DITË
 FLET ME DIELL

 Kur erdhi Skënderbeu
 Në Prishtinë
 Motra lindi djalë
 Emrin e mori Trim
 Skënderbeu në KALË
 Diçka i thoshte dielli
 HIJE I KA SHPARA
 KALI i këqyri retë
 E kishte marrë malli
 Për krejt Dardaninë
 ENDE s;e merr Gjumi
 As KALIN as Gjergjin
 të flet me DIELLIN DIKUR EDHE
 TREGIMET PLAKEN

 Sigurisht e keni parë
 Peshku ha pa duar
 Noton pa këmbë
 Dimrit nuk di a nerth shumë
 Dhe a ia di emrin botës
 Edhe unë kam qenë peshk
 Në barkun e nënës
 Tash jam gjysh me mjekër
 Edhe unë çuditem qysh i
 Shkruaj vjershat e reja
 E di: dikur edhe tregimet plaken
 Pikëpyetjet a i lexon dikush
 Plaket edhe banesa dikur
 Plaket edhe nëna
 Edhe makina e shkrimit
 Dielli pikëpyetje a plaket KUR FLUTUROJNË
 BUZËQESHJET

 E njoh një vajzë
 I ka dy bylbyla
 Në zemër
 Këndojnë kur ajo
 E vizaton diellin
 Dhe mbjell lule
 Këndojnë kur ajo
 E shkruan fjalën
 atdhe
 këndojnë kur nëna lind djalë
 dhe fluturojnë buzëqeshjet
 UJKU ËSHTË I MIRË
 NA JEP EDHE LOPA

 Kur shkoj në pyll
 Kam frikë mos po më sheh
 ujku
 e tuten faqet natën
 e tuten këmbët ditën
 Ujku e ka gojën e madhe
 Kësulëkuqja më ka thënë
 E në TEATËR të KUKULLAVE
 Ujku është i mirë
 Na jep edhe topa
 edhe në çerdhe dhelpra
 është e mirë
 nuk i ha Pulat
 GJEOMETRIA
 E MIRË

 Matematikën nuk e dua Aspak
 Numrin 5 PO + numrin 7
 Abetarja e do numrin 8
 + numrin katër
 gjyshja e do numrin 1
 gota e do çajin me sheqer
 + lugën e vogël
 nuk e di a e do dikush ZERON
 GJEOMETRIA është e mirë
 Hyn në rreth me ndonjë vajzë
 Luan: MACJA E MINI
 DIÇKA MË KA DHËNË
 NJË KËRMILL

 Jam munduar shumë
 Ta shkruaj një vjershë
 Të verdhë në vjeshtë
 I kam lutur të gjitha
 Lulet të më ndihmojnë
 Edhe lumin
 Edhe hënën
 Diçka më ka dhënë deti
 Diçka më ka dhënë pylli
 Diçka më ka dhënë kërmilli
 Diçka një patë e egër
 Diçka më ka dhënë
 Një vetull e një vajze
 Diçka një krah i një fluture
 Diçka më ka dhënë
 Një buzëqeshje xheloze VERA ËSHTË
 KARROCË DORE

 Vera është karrocë dore
 Plot diell
 Plot pemë
 Autobusët çdo ditë
 I nis për në det
 I zbukuron si bukë furre
 Faqet me pesë vjeshta
 Me buzëqeshje i pjek
 Domatet boronicat
 Çadrat i hap mëngjesi
 Uji vakët duke i këqyrë rrezet
 NUK di kush këndon më bukur:
 Gurra apo deti
 I THEM:
 MOS LUAJ ME HILE

 Kur i ujis pemët
 Më kënaqen duart
 Kur luaj me top
 Më kënaqen këmbët
 Kur më thërret Vala
 Në telefon
 Më kënaqet veshi
 E më kënaqet goja
 Kur luaj e humbi
 I them lejlekut
 Mos luaj me hile
 E Valës jo jo
 U ERDHI KEQ
 Dielli i puthi
 Lulet shumë
 E shumë E shumë
 Nga PUTHJET
 U thanë e u thanë
 I erdhi pak keq
 Shiut
 Loti lagu lotin
 BUKURI KANË
 FAQET

 Kur ylli e sheh syrin
 E Hënës
 Rritet e rritet
 E kur flet
 Edhe katundi i duket
 Më i mirë
 Edhe gjethet në pyll
 Bukuri kanë duart
 Bukuri kanë faqet
 YLLI është dukat
 HËNA është dukat
 Në dimër i kanë ditëlindjet
 GJYSMËN E PËRRALLËS
 E MORI MOTRA

 Kujtimet i ruan molla
 në oborr dhe syri i gjyshes
 ujku i preu në fyt dy dele
 bora mori ngjyrë të kuqe
 pikëllimi e mbylli derën
 gjyshi e nisi një përrallë
 tha pak është e lagur
 e ndamë: gjysmën e mori motra
 e gjysmën e mora unë
 në fund e vrau ujkun
 duke hyrë në pyll ÇDO MËNGJES
 ISHTE I EGËR

 Më kujtohet kur
 i premë plepat
 dhe i shitëm për bukë
 u mërzitëm shumë
 Unë dhe NANA
 një natë pashë ëndërr
 u kthyen e gjelbëruan
 në oborr
 natën kishte ra borë
 e madhe
 stufa e hollë e kthente
 tymin
 motra kërkonte tambël
 e nuk kishim
 çdo mëngjes ishte i egër
 një pjesë e atdheut
 gjëmonte
 NDOSHTA EDHE KËNDOJNË
 KUR I LANË SHIU

 Pemët nuk vrapojnë
 flenë gjithmonë në këmbë
 shohin mirë me degë
 e me gjethe
 më duket nuk narthin
 kur ka borë e fryn
 nuk di a dinë të flasin
 a i harrojnë kujtimet
 ndoshta edhe këndojnë
 kur i lanë shiu i butë
 edhe kur ikin dallëndyshet
 kanë bukuri
 EDHE KËPUCËT I KA
 PASUR SI BAKLLAVË

 E DI: lumturia ka krahë
 e unë nuk kam
 më kujtohet në klasë të tetë
 kam fluturuar
 ka fluturuar edhe një vajzë
 në klasën e shtatë TRE
 kurrë nuk e di a ka bërë
 ajo dritë në katund APO hëna
 E DI: në shkollë ka qenë MIS
 EDHE këpucët i ka pasur
 si BAKLLAVË ËMBËLSIRË NA
 SJELL DIELLI

 Kur motra përgatit
 drekën
 të gjitha vargjet e mia
 ulen në tavolinë
 dhe hanë së bashku
 me rreze
 ujë na sjellin retë
 ëmbëlsirë na sjell dielli
 kur nëna përgatit darkën
 hëna u jep bukuri duarve MBI TAVOLINË
 PUSHOJNË GOTAT
 DHE TELEFONI MOBIL

 Tavolina i ka katër këmbë
 duart i mungojnë
 edhe sytë
 tutet pak kur e presim
 bukën me thikë
 është e mirë kur hamë pite
 e rrush
 mbi tavolinë pushojnë
 gotat dhe telefoni mobil
 kur vjen dikush
 i zbukurohet faqja
 mërzitet kur mungon tambli
 e mungojnë pemët
 për festë disponohet VJERSHAVE
 U RRITET BUKURIA

 Flokët i rriten Lises
 dhëmbët i rriten Gentit
 duart i rriten hënës
 këmbët i rriten Yllit
 e pëllumbave u rriten
 krahët
 plepave u rriten gjethet
 dardhave u rritet bishti
 mua më rriten vjershat
 vjershave u rritet bukuria LUMI IA LANTE FAQET

 Një mollë ma mori hëna
 prej dore dhe ia dha një vajze
 që vizatonte lule
 mbi një copë dielli flokët
 ia krihte era me muzikë të lehtë
 lumi ia lante faqet
 MBI një mollë TJETËR
 Isa e puthte flamurin
 në mëngjes ia tregova ëndrrën
 LULES në telefon
 në mbrëmje erdhi Fatosi
 prej Berlinit
 u hapen të gjitha dritaret
 E ËMBËL JE ÇDO ORË

 I thashë një vajze
 e mirë je çdo ditë
 e ëmbël je çdo orë
 e bukur je çdo minutë
 sepse i ke shtatë vjet
 dora jote i pëlqen
 çdo molle

 DUHET TË BËHENI GATI
 PËR PËRQAFIME

 Një ditë një princeshë
 do të vijë nga një planet tjetër
 e do të ndalet përpara hotelit
 ILIRIRIA
 do të sjellë shumë pëllumba
 për vajza
 do të sjellë shumë kuaj
 për djem dhe një Libër
 me Përralla nga një hënë tjetër
 do të këndojë krejt ndryshe
 do të vallëzojë krejt ndryshe
 në fund të këngës
 do të fluturojë mbi Prishtinë
 e përsëri do të kthehet
 duhet të bëheni gati
 për përqafime
 TEMA: UNË MBLEDH
 KUMBULLA

 Unë mbledh kumbulla
 unë mbledh dardha
 secila më duket vjershë
 gjyshes i pëlqejnë
 kur ia sjell dora ime
 unë mbledh edhe lule
 sepse i pëlqejnë LULES
 në telefon më ka thënë
 je i mirë për film
 një fletore e kam plot
 me zemra
 JAM E VOGËL
 PËR SHËTITJE

 Kur një vajzë më tha
 majmun
 e luta: a dalim
 të shëtisim bashkë
 sepse ti je e bukur
 më tha JAM e vogël
 për shëtitje
 ajo shkoi te shoqet
 unë shkova në pyll
 i tregova një kaçube VJERSHAT DO TË
 ISHIN MË NERVOZE

 Sikur të mos kisha pemë
 në oborr
 më pak do të kishte zogj
 më pak do të kishte këngë
 edhe vjershat do të ishin
 më nervoze
 dhe me më pak bukuri
 THASHË SHUMË
 PO MA DO ZEMRA

 Kur u kthye nëna
 nga spitali
 vesha fustan
 me pulëbardha
 THA: edhe një motër
 ta solli LEJLEKU
 me hënë në faqe
 e përqafova dhe
 e përqafova
 THASHË: shumë
 po ma do zemra
 HARROJNË
 QË JANË TË MIRA

 Edhe fluturat janë
 xheloze
 shpeshherë e harrojnë
 lumin me lule për rreth
 nganjëherë nuk dinë
 as të fluturojnë në fushë
 HARROJNË që janë
 të MIRA
 THA ËSHTË VËLLAI
 IM I VOGËL

 Në rrugë e gjeta
 një copë letre
 dikush e kishte
 vizatuar një zog
 e mbylla në zarf
 një vajze të përlotur
 i thashë
 sepse mërzitet shumë
 për dorën tënde
 THA: është vëllai im
 i vogël
 DALLËNDYSHET
 NUK E PRANOJNË
 BORËN PËR MOTËR

 Dallëndyshet nuk e pranojnë
 dimrin për vëlla
 nuk e pranojnë as borën
 për motër
 e urrejnë fort ujkun
 që i ha delet
 e urrejnë shumë dhelprën
 që i ha pulat
 janë me të gjithë ata
 që kërkojnë liri
 KAM HARRUAR
 SI DUKEJ SHTËPIA
 E VJETËR

 Kam harruar si dukej
 shtëpia e vjetër
 me dy dhoma e një kuzhinë
 me pak lugë e tri dritare
 do ta pyes Agim Devën
 dhe tash e shoh pak
 Shtëpinë e Re
 nuk di a ka dritë mbi kulm
 nuk di si duken pikturat
 e mia në terr
 dhe a mërziten
 që nuk i shoh mirë
 të martën do të shkoj
 në spital
 kam menduar se do të shihja
 edhe pa dritare
 nuk di si duket as liria
 as fletorja e parë
 e bukurshkrimit me një zog
 MË KA MARRË
 MALLI SHUMË

 Më ka marrë malli shumë
 për duart e vogla të Lises
 dhe për gishtat e butë
 të Gentit
 uji nuk më pihet
 buka nuk më hahet
 nuk di si duken faqet
 e ëmbla të Petritit
 dhe si duket hëna
 në Berlin përrallat
 nuk kanë bukuri
 në banesën numër 7
 JANË XHELOZE
 KUR I HARRON
 DORA DHE SHIU

 Thonë lulet nuk guxojnë
 të çelin natën
 tuten shumë për gjethe
 mjegulla është shumë
 e mërzitshme
 lulet shohin kur dikush
 është i keq
 lulet prej vajzave
 hidhërohen më pak
 janë xheloze kur i harron
 dora dhe shiu
 nganjëherë natën
 nuk i merr gjumi
 NUK JAM POET
 I MIRË

 Askush nuk i pyet lulet
 e blirit
 PSE çelin edhe pse
 erën e kanë të mirë
 askush nuk i pyet
 askush nuk i pyet
 PSE fluturojnë
 edhe pse janë të mira
 as unë kurrë nuk i kam
 pyetur gishtat
 pse janë nga PESË
 SHTËPIA ËSHTË
 NJË PIKË E VOGËL

 Shtëpia ime është një pikë
 e vogël në oborr
 e rruga është një vizë
 e hollë
 fluturës i pëlqen
 edhe shtëpia
 edhe rruga
 NËSE TË PËLQEN
 NDONJË ËNDËRR
 SHËNOJE NË DITAR

 Mos i mbyll dritaret
 mos e mbyll as telefonin
 para orës 22
 kur t’i kryej detyrat e fizikës
 do të të thërras nesër
 në orën e tretë kemi
 matematikë
 ti je + e unë –
ti je X e unë Y
 mos e harro aparatin
 sepse nesër çel një lule
 e verdhë për ty
 kur të dalim në klasën
 e tetë
 do të gëzohet gishti yt
 për ditëlindje
 nëse të pëlqen ndonjë
 ëndërr
 shënoje në ditar
 KAM FAT SEPSE
 KËNDOJ PËR DETIN

 Kam shumë fat
 sepse zgjohem herët
 e dielli më bën të bukur
 kam shumë fat
 sepse çdo mbrëmje
 e ha nga një mollë
 dhe lexoj
 kam shumë fat
 sepse e dua gjyshen
 dhe këndoj për detin
 shumë lule në kopsht
 çelin për mua
 NJË DJALË I VOGËL
 E VIZATON LIRINË

 ÇDO MËNGJES ZOGJTË
 KËNDOJNË NË OBORR
 MBI DEGË E MBI PEMË
 VJERSHAT JANË FLUTURA
 JANË LULE
 DIELLI ËSHTË NJË LIBËR
 MBI RE
 E LEXOJNË YJET
 E LEXON AJRI
 HËNA RAJMIND E NXJERR
 NGA ÇERDHJA E ZOGUT
 NJË KLITHMË
 JO MË SHUMË
 NËN MOLLË
 NJË DJALË I VOGËL
 E VIZATON LIRINË
 ËNDËRR SHUMË
 E RRALLË

 Dora e majtë e vodhi
 hënën dhe e mbylli
 në kuti
 dora e djathtë e vodhi
 diellin dhe e fshehu
 në valixhe
 nata u mërzit shumë
 dita u mërzit edhe më
 shumë
 një princeshë e bardhë
 THA: zgjohu vogëlush
 dhe hape derën e ëndrrës
 po të pret Lulja
 KUSH E GJEN
 I KA NJËQIND
 LULE DHURATË

 LAJM: NË pyll ka humbur
 një vajzë
 ai që e gjen i pari
 i ka njëqind lule dhuratë
 i ngjan shumë Kësulëkuqes
 sheh mirë e dëgjon mirë
 sandalet i ka të kuqe
 telefon mobil nuk ka me vete
 pylli është tepër i madh
 thonë ka edhe ujq
 është e vogël e ka harruar
 udhën
 nuk di a mund të shihet
 nga helikopteri
 duhet të kërkohet nëpër pyll
 edhe me altoparlant në dorë
 SECILI E KA
 FATIN E VET

 Duhet ta dini edhe tash
 asgjë nuk u duhet kapela
 e huaj
 asgjë nuk u duhet koka
 e huaj
 i keni sytë
 i keni duart
 i keni këmbët
 secili e ka rrugën e vet
 secili e ka yllin e vet
 pi ujë kur të pihet
 ha bukë kur të hahet
 mos e pyet askënd
 a të nisem
 mos e kërko lumturinë
 larg
 e ke më afër se këmishën
 dhe gotën me ujë

 ËNDRRAT I SHEH
 PA LULE

 Shpeshherë ulemi në shkallë
 e presim motrën mos po vjen
 është larg
 shumë larg
 ka thënë një ditë
 do të kthehet
 ëndrrat i sheh pa lule
 në mërgim 48 muaj
 nuk e ka parë fletoren
 e matematikës
 që e ka lënë mbi tavolinë
 as fotografitë e gjyshes

 E HËNGRI
 UJKU NË MAL

 Me motrën i kemi ndarë
 yjet dhe pemët
 edhe nënën e kemi ndarë
 përgjysmë
 edhe hënën EDHE diellin
 për një dele një javë
 kemi folur
 më kujtohet
 e hëngri UJKU në mal
 e mirë ka qenë
 shumë e bardhë si bora
 e diel ka qenë ajo ditë
 lotët lagën kamishat

 MËRZITEN DRITARET
 EDHE DY PULAT

 Çdo ditë mendon
 kush po hyn e kush
 po del
 mërzitet kur mami
 shkon në punë
 + kur unë shkoj
 në shkollë
 MËRZITEN edhe DRITARET
 edhe dy pulat
 + MËRZITET kafazi
 me katër bilbila
 edhe oborri mërzitet

 MË DUKET SE
 E KUPTOI LOJËN

 Flaka vizaton tinëz
 zemra nëpër mure
 ruhet shumë se mos
 po e sheh dikush
 NJË ditë e kam parë
 UNË buzëqeshi vetëm pak
 i erdhi keq prej syrit tim
 sa herë më sheh
 e ul kokën e largohet
 shpejt si vetura
 një ditë i thashë:
 nuk shoh asgjë
 pa syza

 JELEKUN E KANË
 ME KATRORE

 Një natë e pyeta hënën
 a ka breshka në Jupiter
 + a u tregojnë gjyshet
 përralla

 i thashë: unë i kam
 dy breshka të mira
 i kam gjetur në pyll
 Lisa u thotë vetUra
 JELEKUN e kanë
 me KATRORE

 E PRET PRINCI
 ME NJË LULE

 E Bukura e Dheut
 ndoshta është në krah
 të një zogu ose është
 në fund të një përralle
 ndoshta është në një copë
 hëne ose diku
 thellë në pyll ndoshta
 është në çadër të shiut
 e pret princin me një lule
 e një mollë

 JANË NUSE
 TË BUKURA
 TË DETIT

 Pishat janë elegante
 rriten në mënyrë elegante
 drejt reve
 trupin e kanë të blertë
 edhe xhemperin
 dimrit nuk kanë nevojë
 për stufë
 nxehen edhe me pak diell
 nuk fluturojnë sepse
 u pëlqen pylli
 janë nuse të bukura të detit
 janë motra të blerta
 të shegëve
 janë piktura moderne
 në këmbë

 DHJETË GISHTA
 JANË SA NJËQIND
 DRITARE

 Librat shqetësohen
 kur i harron syri
 e kur i harron dora
 edhe vera u duket me borë
 edhe nata u duket
 me pluhur
 një dorë u duket sa një
 kopsht me zogj
 dhjetë gishta janë
 sa njëqind dritare

 EDHE MBRETIN
 DO TA THËRRASIN
 PËR DITËLINDJE

 Për VALËN E LUMIN
 nuk do të ketë pikë
 as pikëpyetje
 do të fluturojnë
 e rriten bashkë
 si dy lule
 në pranverë edhe mbretin
 do ta thërrasin për ditëlindje
 EDHE MË I BUKUR
 SE NARCISI

 GUXOJ të them
 jam më i madh se Shekspiri
 guxoj të them
 shkruaj më bukur se Balzaku
 dhe Ezopi
 SEPSE JAM I VOGËL
 guxoj të them
 vizatoj më mirë se Pikaso
 e këndoj më bukur se Elvis
 Prisli
 SEPSE JAM I VOGËL
 guxoj të them
 jam më elegant se Romeu
 dhe më i bukur se Narcisi
 guxoj të them
 jam edhe më trim se
 Gjergj Elez Alia
 EKZISTON NJË
 MOLLË QË FLET

 Në një kopsht ekziston
 një mollë që flet
 kush e gjen
 e pret lumturia
 e në pyll ekziston
 një flutur me pika
 kush e sheh ditën
 natën bëhet hënë
 dhe e përqafon çdo faqe
 që i pëlqen
 gjyshja më ka thënë
 një vajzë ende e kërkon

 DIELLI NUK PI DUHAN

 Dielli është i bukur
 sepse nuk bën tym
 edhe hëna është e mirë
 cigarja e gjyshit nuk
 u pëlqen mureve
 nuk u pëlqen luleve
 nuk u pëlqen dritareve
 nuk u pëlqen perdeve
 dielli nuk pi duhan
 hëna nuk pi duhan
 as lepuri nën kaçube
 as vjershat e mia
 yjeve nuk u vjen era
 e gjyshit po

 E DUA EDHE NJË PRINC
 EDHE NJË PALLAT

 MORTA THA: dua lule hëne
 dhe fustan që këndon kur bie borë
 + kur shiu bën muzikë mbi ujë
 e dua edhe një zog prej molle
 që fluturon
 e dua edhe një princ
 edhe një pallat me dritare
 prej dukati
 qeshi gjyshja
 qesha unë
 NATA THA: SHKO e fli
 zemër e vogël
 kërko diçka edhe prej yjeve
 edhe prej luleve

 EDHE KJO ËSHTË
 VJERSHË

 Edhe kjo është vjershë
 dikush ulet mbi një letër
 dikush e mbyll dritaren
 dikush pi ujë pa gotë
 dikush i ndjek mizat
 nëpër dhomë
 dikush i gjuan fluturat
 dikush vizaton gaforre
 dikush shkon në spital
 dikush i lyen flokët me gell
 dikush mbledh gjethe
 në oborr
 edhe kjo është vjershë

 LETËR MOTRËS
 NË GJENEVË

 E vogël ishe
 kur të puthte era
 kur të buzëqeshte
 shiu
 nën kumbulla dhe degë
 fustanin e kishe
 me ngjyra
 e vogël ishe atëherë
 kur u ke kënduar
 gjetheve
 dhe një cope buke
 flamurin e ke vizatuar
 tinëz në shuplakë
 mos i harro ëndrrat
 mos e harro nënën
 as hijen tënde të vogël
 MË KUJTOHET kënga JOTE:
 ende ka shumë borë
 NJË VAJZË THA
 NUK ËSHTË HIJA
 JOTE

 Më duket interesante
 hija ime kur e shoh në mur
 dhe në rrugë
 interesant: unë eci ajo ecë
 unë këndoj AJO hesht
 unë vrapoj ajo vrapon
 më erdhi shumë inat kur
 një vajzë e shkeli e tha
 nuk është hija jote
 dhe iku prapa një veture

 NË VEND TË NËNËS
 I FLAS HËNËS

 Nëna ime ka qenë NUSE
 dëshmori
 ende e ruaj shishen e saj
 të ilaçeve dhe tri pulla
 në një kuti druri
 e para është e zezë
 e dyta është e kuqe
 e treta është e bardhë
 e kisha një nënë të bardhë
 tash jam jetim
 në vend të nënës i flas
 hënës
 ajo e lexon LOTIN
 në dritare
 NUK HARXHOJ
 ASNJË LEK NË KINO

 Më mirë është për mamin
 që jam i vogël
 sepse këpucët kushtojnë
 më lirë edhe kapela
 + bukë ha më pak
 nuk harxhoj asnjë lek
 për kinema
 as për sport
 një mollë është mjaft
 për darkë
 edhe një gjysmë gote tambël
 mami e ka rrogën e vogël
 mirë është që edhe unë
 jam i vogël

 EDHE HËNA
 ËSHTË E MIRË

 Dielli është i mirë
 sepse i than këmishët
 në tel
 edhe era është e mirë
 makinën e larjes e dua
 sepse i ndihmon nënës
 edhe patatet janë të mira
 edhe rrushi i bardhë
 i mirë është
 edhe mishi i pulës
 të mira janë edhe vjershat
 e Xhani Rodarit
 dhe të Agim Devës
 edhe hëna është e mirë
 i përngjan nënës
 kur e përkund djalin
 NIPI ËSHTË I MIRË
 EDHE KUR LAGET
 NË SHTRAT

 Nipi është lumë i kaltër
 rrjedh nëpër zemër të gjyshit
 është pëllumb i butë
 që fluturon prej faqes në faqe
 nipi është edhe zog i bardhë
 sepse ka gjyshe
 nipi është ylber me ngjyra
 kur pi tambël të nënës dhe
 e merr gjumi me këngë
 e ëndrra e rrit
 me buzëqeshje të hënës
 dhe të degëve me pemë
 nipi është i mirë
 edhe kur laget në shtrat
 KAM TË DREJTË
 TË GËZOHEM: E KAM
 QENIN E MIRË

 Një mesazh e kam marrë
 prej PRANVERËS
 më ka pyetur: A PO rritesh
 në dimër dhe a po të pëlqen bora
 interesant
 e ndjej veten shumë mirë
 kur më pyet dikush
 e dikush më thërret
 unë kam të drejtë
 të gëzohem çdo ditë
 e kam qenin e mirë
 i kam peshqit e mirë
 e kam telefonin e mirë
 TË MARTËN E DUA
 SEPSE E KA DITËLINDJEN
 QENI

 Të martën e dua sepse
 e ka ditëlindjen qeni im
 Keti
 tash i ka dy muaj
 i them ulu: ULET
 mishi i pulës i pëlqen
 edhe qumështi i deleve
 nuse nuk ka sepse është
 i vogël
 një natë e shikonte
 me kureshtje hënën
 e fotografova
 edhe hënën
 edhe qenin
 FIJET E BARIT
 U PËLQEJNË GISHTAVE

 Nuk do të mërzitem
 që nuk kam këmishë
 është mirë sepse
 po shkrihet bora
 është mirë sepse shiu
 është më i ëmbël
 dhe lulet çelin të mira
 nuk kam problem
 edhe pse këpucët i kam
 të vjetra
 fijet e barit u pëlqejnë
 gishtave
 çdo ditë do të dal në pyll
 prej mamit do të marr leje
 po edhe prej diellit

 BRYMA NUK MERITON
 ASNJË SHPËRBLIM

 Delet meritojnë shpërblim
 për qumësht
 pylli për oksigjen
 vajzat për buzëqeshje
 dhe bukuri
 edhe zogjtë që këndojnë
 retë meritojnë shpërblim
 për shi dielli për rreze
 djemtë për duar të bukura
 edhe ora e dorës nuk gabon
 bryma nuk meriton asnjë
 shpërblim e asnjë vjershë

 I PËLQEJNË DRITARET
 KAH DIELLI

 Në dhomën time të vogël
 rritet një lule e vogël
 kurrë nuk e harroj pa ujë
 i pëlqejnë dritaret
 e kthyera kah dielli
 kur shkoj në katund mërzitet
 kur kthehem e pyes:
 a ke parë ndonjë ëndërr
 të ëmbël
 dhe i lëshoj muzikë rep
 dhe i sjell ujë me gotë
 LULEN e kam edhe motër

 LETËR NGA AZILI: 1999

 Pikëpyetje a do të kthehem
 në vendlindje
 të gjitha pemët mungojnë
 edhe shtëpinë e vogël e dogjën
 vëllanë me libër në dorë e vranë
 guri i nënës ende nuk dihet
 pikëpyetje a do të kthehem
 në vendlindje deri sa
 të gjelbërojnë malet
 e të çelin lulet
 dielli ende është i fortë
 mbi pemë e mbi çerdhe
 dallëndyshet janë lodhur
 nga tymi e bora
 plepat kanë mbetur pa
 asnjë lejlek

 KUJTIMET IA MBULON
 BORA

 Një këmbë e humbi në mal
 e mali ia fali një tjetër
 atëherë ishte luftë e madhe
 dhe askush nuk i tha
 faleminderit
 që na e solle pak diell
 Trimi pa këmbë jeton
 në një shtëpi pa kulm
 kujtimet çdo natë
 ia mbulon bora

 NË KRAJË E DUA
 EDHE NJË VAJZË

 Në Ulqin shkoj të marr
 bukuri dhe t’i them DETIT
 1000 herë të dua të dua
 të gjitha barkat do t’i mbushi
 me PUTHJE
 në Ulqin shkoj të marr
 bukuri
 e dua çdo kokërr ulliri në degë
 e dua çdo valë e kokërr rëre
 në Shtoj
 në Krajë i dua të gjitha
 lulet e të gjitha gjethet

 E PËRQAFOVA
 EDHE NJË HERË

 I thashë një vajze je pite
 tha: pse nuk më the je
 edhe bakllavë
 më nuk fola hiç
 e përqafova
 më pyeti: a jam e ëmbël
 e përqafova edhe një herë
 shoferi i autobusit
 ma nxori gjumin tha:
 JEMI NË BERLIN
 Genti vrapoi kah unë

 ZOGU QË KËNDON
 NË OBORR TË MBRETIT

 Për ku je nisur kaq herët
 e pyeti ZOGUN malit
 MË KA HUMBUR një vëlla
 i vogël e motrat po mërziten
 shumë
 për herë të fundit ka pirë ujë
 te Kroi i Mjellmave
 DHE loti i rrodhi mbi degë
 PYLLI THA: MOS qaj më
 ai këndon çdo ditë
 në OBORR të MBRETIT

 EJA TË LUAJMË PAK
 SEPSE TË KËPUTET MËRZIA

 Më kujtohet kur më vdiq gjyshja
 dy dele na i hëngri ujku
 + ishte tepër ftohtë
 një shoqe e klasës më tha
 EJA të luajmë PAK sepse
 të këputet mërzia
 MIRË që nuk i thashë
 mërzia nuk është pullë
 as nuk është mollë
 gjysma e lotëve ishin
 për gjyshen
 e gjysma tjetër për delet

 MË E MIRË NJË DARDHË
 SESA KATËR SHOQE
 TË NËNËS

 Më duket se jam pak egoist
 e ha një mollë pa i thënë askujt:
 merre pak + kam dëshirë të hypi
 i pari në autobus
 shpeshherë motra më kritikon
 nuk di pse veproj në këtë mënyrë
 më tepër më pëlqen dhoma
 e pritjes kur ka pemë
 sesa shoqet e nënës sepse
 më lodhin kur flasin
 me kundrina të drejta
 e të zhdrejta
 më e mirë është një dardhë
 sesa katër shoqe të nënës

 MUNGONTE EDHE
 GOTA PËR UJË

 Kur gjyshja ka qenë e vogël
 nuk kishte xhemper
 nuk kishte pulla
 nuk kishte këmishë
 mungonte kripa
 mungonte dielli
 mungonte mielli
 mungonte sheqeri
 për një kafe
 nuk kisha këpucë
 as libër të leximit
 mungonte stufa
 mungonte edhe
 gota për ujë

 PO TË DUA
 BËHEM EDHE PIANO

 Po të dua bëhem edhe piano
 dhe eci me një mollë
 nëpër fushat e pentagramit
 po të dua bëhem edhe piano
 më pëlqejnë gishtat kur
 më përqafojnë me nota
 po të dua rritem dhe
 zvogëlohem
 u them drenushave
 EJANI sepse
 më duheni për lojë

 LOPA ËSHTË PAK
 EDHE FILOZOFE

 Mjafton që i gjen krojet
 kur dihet të pi ujë
 mjafton që vetë kthehet
 në shtëpi për çdo mbrëmje
 mjafton që di të ec e të flejë
 është pak edhe filozofe
 kur ha mirë dhe përtypet
 mjafton që na jep një kusi
 tambël
 në mëngjes e një e kur hëna
 u thotë fluturave
 të bëhen gati për gjumë
 mjafton që është e butë

 EDHE DIELLI NUK
 PO MË DUKET I MIRË

 Më ka marrë malli shumë
 për duar edhe për faqe
 edhe për gishta
 NËNË nënë
 kur kthehet BABI
 kur kthehet
 kur kthehet
 edhe dielli nuk po më
 duket i mirë


 JAM SHUMË I LIRË
 KUR SHKRUAJ EDHE
 ME DY GISHTA

 Breshka e cila pret shiun
 më duhet për një titull
 vjershe ose për një prolog
 të vogël të një proze
 mund të shkruaj edhe
 në shkallë edhe afër
 një libri të huaj
 nuk më mungojnë
 as mizat as gaforret
 besim të madh kam
 vetëm në oksigjen
 dhe në hidrogjen
 kur kthehen lejlekët
 e ëndrrave
 i hapi dritaret e ditës
 jam shumë i lirë
 kur shkruaj
 edhe me dy gishta

 QESHI PËRSËRI
 PAK MË SHUMË

 Dola një ditë në qytet
 kërkova xhemper për dele
 e nuk gjeta
 kërkova edhe këpucë për qen
 një shitëse më tha
 kemi vetëm për vajza
 e qeshi
 E PYETA: a duhet të paguaj
 diçka PËR QESHJE
 Qeshi përsëri pak më shumë
 tha: jo jo jo SEPSE JAM
 tezja e djalit tënd
 e pimë nga një kafe
 ekspres

 NË VJERSHË LEJLEKU
 KËRKOI AZIL

 Pa zhurmë iku vera
 dritaret i mbylli vjeshta
 dhe u këqyr në pasqyrë
 era pyeti: kur e kam
 ditëlindjen
 edhe dy gjethe u këputen
 nga dega
 në vjershë lejleku kërkoi
 azil
 e dallëndyshja në prozë

 GJITHÇKA MË
 INTERESON + PYES

 Nuk di kënd e ka pasur
 mësues Eskili
 Helena a ka qenë e bukur
 kur ka qenë e vogël
 Teuta me çka e ka hëngër
 bukën
 Ajnshtajni a ka qenë i mirë
 në klasën e parë
 nuk di a mërziten peshqit
 kur bie borë
 dhe a narthin shelgjet dimrit
 gjithçka më intereson

 MAKINA E LARJES ËSHTË
 MOTYËR E KËMISHAVE

 Makina e larjes është motër
 e kamishave dhe e xhaketave
 është motër e fustaneve
 i lan me ujë të nxehtë
 e shkumë të bardhë
 e në tel hollë u këndon dielli
 dhe era e butë
 edhe Mëngjesi thotë
 e kam motër edhe Mirëdita

 KUSH E KA KRIJUAR
 MIZËN E PARË

 Shpeshherë kam menduar
 shpeshherë edhe kam pyetur
 pse nuk rrëzohen retë
 dhe pse nuk duket bora në qiell
 kush e ka krijuar mizën e parë
 që fluturon
 + pse gaforrja noton më ndryshe
 është interesant
 pse bleta kurrë nuk e harron
 banesën
 dhe derën e vogël
 pse dielli nuk afrohet pak
 më afër kur resh borë e madhe

 DJALOSHI QË KËRKONTE
 LUMTURINË E VIZATON
 HËNËN

 Nganjëherë përrallat bisedojnë
 nëpër rafte me shoqet e veta
 ujkun shpeshherë e merr gjumi
 afër deleve
 Borëbardha nganjëherë u tregon
 kashelasha dhelprave
 kur flenë pulat
 djaloshi që kërkonte lumturinë
 e vizaton hënën
 gjelat pak bëjnë gjumë

 I KAM SHOQE
 TË KËMBËVE

 Unë flas edhe me pemë
 unë flas edhe me miza
 unë flas edhe me gjethe
 unë flas edhe me pula
 i kam thënë një ditë
 një këmishe: të dua
 i kam treguar edhe makinës
 së larjes edhe diellit
 unë bisedoj edhe me këpucë
 i kam shoqe të këmbëve
 nuk më intereson askush
 çka thotë për mua

 I KAM BEFASUAR
 SHELGJET DHE
 DALLËNDYSHET

 E kam befasuar lumin dhe
 shelgjet e buta
 më ka zënë gjumi me një
 fotografi të vogël në dorë
 askush nuk më ka zgjuar
 i kam befasuar edhe
 dallëndyshet
 që kanë fluturuar
 mbi faqen time
 nuk di pse e shoh një YLL
 gjithmonë në ëndërr
 nganjëherë m’i numëron
 lulet në fustan
 më pëlqejnë ëndrrat nën degët
 me pemë

 SIGURISHT KA
 SHKUAR TË KËNDOJË

 Dje ia hapa derën e kafazit
 një bilbili
 u gëzuan shumë
 të gjitha vjershat e të gjitha
 pemët u gëzua
 edhe Lena e vogël
 sot dita m’u duk shumë
 më e mirë
 edhe makina e shkrimit
 e dhoma
 një vajzë më tha se e ka
 parë te një përmendore
 me lule
 sigurisht ka shkuar
 të këndojë
 99% e ka parë edhe dielli
 UNË DI PAK + KAM
 HUNDË TË VOGËL

 Unë di pak sepse kam
 këmbë të vogla
 unë di pak sepse kam
 çantë të vogël
 + këmishë me pak pulla
 unë di pak sepse kam
 hundë të vogël
 unë nuk di shumë
 sepse jam në klasë
 të tretë
 kam këpucë të vogla
 + ha pak

 MBRETIT I MUNGON
 LUMURIA

 Një xhemper i trashë
 i duhet LEJLEKUT
 për dimër
 një qerre e verdhë i duhet
 VJESHTËS për rrugë
 një pasqyrë i duhet
 MOLLËKUQES
 për ditëlindje
 kaprollit i duhet një pyll
 me njëqind kroje
 nuk di çka i duhet
 mbretit kur të gjitha i ka
 një vajzë krejt e bardhë
 më ka thënë:
 i mungon lumturia

 NUK KAM BESUAR
 SE SHTETI RREN

 Në vitin 1945 na patën rrejtur
 bukur
 KUR TË KRYHET LUFTA
 ajri do të jetë më i mirë
 pemët do të jenë më të ëmbla
 uji do të jetë krejt ndryshe
 LIRI do të ketë edhe lopa
 LIRI do të këtë edhe qeni
 KREJT rrenë kishte QENË
 më nuk do të përcillet
 askush se çfarë flet e çka thotë
 nuk kam besuar se
 shTeTi rren bukur
 NATA PREJ LETRE

 Nuk më pëlqen nata
 prej letre
 as prej bore
 nata me buzëqeshje
 është elegante
 me hënë në faqe
 është e mirë për nëna
 shtatzëna
 dhe për nuse
 mua më pëlqen
 nata që këndon
 NUK DI A EKZISTOJNË
 ILAÇE PËR VJERSHA

 Nganjëherë vjershat janë
 të mërzitshme
 kur mësuesja thotë
 mësoni përmendsh
 dhe në mëngjes i harron
 nuk i dua vjershat që nuk janë
 të mira
 çka na duhen kur kanë mjegull
 e kur kanë borë
 është mirë të shkruhen
 me mjaltë dhe me erë molle
 nganjëherë na lodhet koka
 prej tyre
 nuk ka kuptim të shkojmë
 të mjeku
 për shkak të vjershave
 nuk di edhe për vjersha
 a ekzistojnë ilaçe
 LULE MERITON
 EDHE DORA

 Nëna e meriton lulen
 më të mirë
 një lule nga hëna
 një lule që këndon
 një lule dielli
 lule meritojnë edhe nënat
 e pulëbardhave
 edhe motrat e drenushave
 lule meriton edhe dora
 e një vjershe
 e syri i një kaprolli
 lule meriton
 edhe faqja e Lules
 DO TA KRIJOJ
 YLBERIN MBI RE

 Kur të shkoj në hënë
 do të veshi këmishë
 të argjendtë
 dy molla do t’i ruaj
 për princeshën e parë
 dhe një unazë
 me katër ngjyra
 prej buzëqeshjeve
 të saj
 do të krijoj ylberin mbi re
 zogjtë më të bukur
 do t’i thërras në mëngjes
 fluturat më të bukura
 do t’i thërras në mesditë
 me yje do të vallëzojmë
 deri në mesnatë

Keine Kommentare:

Kommentar posten