Donnerstag, 25. April 2013

Alexandra Adami: Poezi

 
 
LIBRI MAGJIK

Doja te flija po gjumi sme zinte,
iu luta librit vetem mos te me linte
U shtriva aty ne nje nga fletet e tij
germat me mbuluan tamam si magji

Nje udhetim magjik nisa te bej,
te fluturoj si zog e te zbres prap ne tok.
Si petale lulesh germat me mbuluan,
ne faqen perball papritur syt e mij qendruan.

Aty ku gjumi nisi te me zinte
nje peme e gjelber freski me sillte,
si margaritar germat ndriconin
librin magjik ato zbukuronin ...
 
 
 
 
 
LULZO PRAVER

Djelli buzqeshi,rreze te arta leshoj
me arome pravere boten e mbuloj
Ah arom pravere,sa shum te dashuroj
me serenat bilbilash sot do te kendoj.

Lulezo pranver, mua mbam ne krah
zogjt qe fluturojn tregojn se si ty nuk ka
Me arom dehse,ke dehur shpirtin tim
lulezo pranver dhe falem shum gezim.

Te flas me natyren, sa shume deshiroj
me qiellin e kalter me lulen qe lulzoj.
Ti them botes mbar se erdhi pranvera
ajo me e bukura se stinet e tjera...

 
 
 
 
MJAFT O SHI...

Kur shiu bie,melankolia me mbulon,
mendoj se dikush qan edhe vajton
dhe ashtu i raskapitur dicka ai kerkon
ndaj lotet derdh edhe nuk pushon..

Po mjaft o shi,mjaft me rrembim
lere diellin te ndrij, te sjell pak gezim,
lere token te ngrohet cep me cep
lereee te dali ylberin e shkret..

Po mjaft o shi, se smban me ombrella
si ujvar bie mbi lulet e pacelura..
Lere boten te mbushet me gezim
shkelqimi i diellit le te mbuloj njerezin..

 
 
 
 
GERMA TE LIRA

Flutura ngjyra ngjyra
me germat po formoj
tamam si drit ylberi
me to shkrimet ndricoj.

Sa her librin un hap
fluturat dot si kap
se germat jan te vogla
dhe fluturojn shum lart.

Nga A - ja deri te Zh - ja
jane te bukura shume
her me sjellin lot
her gazin derdhin lum.

Me rradh nuk i vendos
ato un i le te lira
se kur jan keshtu
ato bejne cudira ..

 
 
 
 
BOTA E CUDIRAVE

Ne gjum rash edhe enderova
ne boten e cudirave shkova
aty ku luani luan me femijen
aty ku gezimi mbulon gjithesijen.

Ca zonja me ombrella dhe fustane te gjata
shetisin gjith naze boten perqark,
ca klloun te hipur lart mbi carti
pa frik me qiellin bejn akrovaci.

Tullumbace zemrash ka ne cdo cep
dhe zoti veshtron lart nga rete
gezimi ,gjelberimi mbizotron gjithkund
ne boten e cudirave un paskam humb..

 
 
 
 
MOS I UL SYT POSHTE

Mos i ul syt poshte
se do te ndiesh dhimbje,
sa do qe te mundohesh
s'do ta fshehesh dot...

Shiko lart ne qiell
aty ku yjet ndrisin,
dhimbja do te zbutet,
lotet s'do te mbysin.

Shiko driten e djellit,
dhe vrapo drejt saj,
erresiren e tokes
mos e ler te te perlaj.

Me ngjyrat e qiellit
jeten tende pikturo,
nen harkun e ylberit,
zgjidh ngjyren qe do.

Mos i ul syt posht
do te ndiesh dhimbje,
se dhimbjes njerezore,
asnje s'i shpeton dot..

Shiko lart ne qiell
aty ku yjet ndrisin,
dhimbja do te zbutet,
lotet s'do te mbysin.

 
 
 
 
JAM SI VES PRANVERE

Jam si zan mali,tamam si siren deti
jam si ves pranvere qe e do dhe mbreti
Me syt qe shkelqej si margaritar
shijoj bukurit qe zoti na ka fal

Me qiellin e kalter do bej shoqeri
do fluturoj mbi yje,ne re do ngre shtepi
Dhe aty nga ret do shoh shokt e mij,
tamam si ves pranvere do i mbush freski.

Jam si zan mali ,tamam si siren deti
jam ves pranvere qe e do dhe mbreti
jam ne mesin tuaj ,mjafton te veshtroni
mes syve te zemres aty te me kerkoni...

E paster si uji qe rrjedh neper male
tamam si drit qe shkelqej edhe sdalem
mbuluar me drit dhe shum hijeshi
jam vesa e pranveres qe do cdo njeri..

 
 
 
 
 
 
KAM HUMBUR

Ne naten e erret veshtrimin kam humbur
dhembet e helmuar vetmia mi ka ngulur.
dhe un si e humbur kerkoj te gjej pak drit
te ndez nje pishtar e ti them nates ikkkkk.

Po nata behet akoma me e erret
erresira mbulon kudo shpirtin tim,
dhe un ashu mes lotve, zotit i lutem
te permendi njeher edhe emrin tim,,,

Po duket zoti mua me ka harruar
si te shkret ne erresir me ka dorezuar.
Po un do ngrihem do zhduk erresiren
do luaj me driten,do dashuroj te miren...

 
 
 
 
DRIT REZATUSE

Nje drit rezatuse,syt e mij ndricoj
si fllad i fresket zemren ma pershkoj
Me perkedheli leht edhe me perqafoj
me ngjyren e zjarrit mua me mbuloj.

O drit qe shkelqen rri ne syt e mij
mos e ler erresirren kur qe te vij.
Jam bij drite ndaj te dua shum
erresira jo,sdo ket vend tek une.

Me driten e diellit bera simfoni
qe rezet e tija te ndricojn gjithnje
buzqeshjen time mos ta shuajn kurr
se drita rezatuse me sjell gaz edhe nur..

 
 
 
 
LOT FEMIJE

Nga cepi i syrit rrodhi nje lot
ishte lot i kristalt nuk e ndalja dot,
Ishte lot femije,lot dhembshurie
rridhte ashtu,, pa then asnje arsye.

Ahh mami im ,per ty rrjedhin kta lot
zemra ime qan,,qan e s' ndalet dot ..
Po ti o mami im,, punon nat e dit.
nga mungesa jote ,po me dhembin syte.

Dua shum o mami, bashk te gezojm
si gjith te tjret pushimet te kalojm..
E di o mami im,nuk eshte faji jot,
po lotin tim ,,un nuk po e ndal dot..

Ndoshta kur te ritem akoma edhe pak,
dhimbjen tej o mami un do e flak,
Udhetimin e bukur qe kam shum deshir
do ta bejm nje dit,,dhe ti do ndiesh mir...
 
 
 
Alexandra Adami eshte nje voglushe  13-vjeçare qe bashke me prinderit jeton jasht atdheut, ne Greqi. Ajo e do dhe e shkruan poezine. Para disa kohe ka dorzuar nje liber per botim. Ne morem disa poezi nga profili i saj ne FB dhe po ua sjellim pa nderhyre fare ne to. Veprojme keshtu qe ju te bindeni per talentin e saj. Njekohesisht, Alexandres i urojme suksese edhe me te medha ne krijimtari!
 

Keine Kommentare:

Kommentar posten