Freitag, 26. April 2013

Pesë poezi nga Valentina Llapri Plaku


 
MBI DRITARE

Mbi dritare troket zogu,
zgjohu Blerta , ora tete,
hapi syckat - bukuroshe,
lere diellin te te perkedhele.

Blerta e vogel ne krevat,
syte i hap pak e ngapak,
shikon zogun e gezuar,
hap dritaren dhe e merr ne duar.

Zogu Blertes i buzeqesh,
dhe ca fjale i thote ne vesh,
shpejt moj Blerta , se me ka marre uria!
dhe syte i shkelqejne nga alegria.

Zogu qesh dhe Blerta qesh,
dhe dielli me lulet qeshin vesh me vesh,
ulen te dy dhe hane ne tavoline,
ndersa te tjere zogj kendojne mbi trendeline.

24 prill 2013

VOGELUSHJA DHE LULEBECKJA

Një vogëlushe e bukur,
tek kopështi aty pranë,
po mbledh lule beçke
për mamin e saj.

Duart e saja të vogla,
dhe sytë e saj te zinj,
mbledhin lulet e bukura
me shumë kënaqësi.

Lulet aq të bukura
të bardha e të pastërta,
i buzëqeshin vogëlushes,
dhe shkojnë tek ajo krahëhapura.

24 prill 2013
 
 
 
 
 

SA BUKUR

Sa bukur kur sheh
Fëmijë të gëzuar,
Anembanë lulishtes
Me lulet ndër duar,

Me to bëjnë kurorë,
Dhe I venë në kokë,
Lum si ne për ta,
Kur I shohim tok.

Të lumtur duhet të jenë
Fëmijët tanë të mirë
Të ditur e të mencur
Te embel e te dëlirë
 
 
 
 

VERA GRINDAVECJA

Vera e vogël grindavece,
Gjithë ditën duke qarë
Sec kërkon e hic spushon,
Gjyshja e mirë ja plotëson…

Por ajo skënaqet kurrë!
Aq e vockël sa një mizë,
Kërkon gjithë ditën vetëm kërkon,
Dhe pastaj del ne ballkon..

Mezi pret ti vijë mamaja,
Që ti sjelli ndonjë lodër,
Dhe sa e merr bëhet hataja:
Ajo e flak e do nje tjetër
 
 
 
 

GEZIMI I FEMIJEVE
 
Erdhi pranvera ,
dëgjova një zë fëmijë!
Nxora kokën në dritare:
Edhe pashë fëmijët e një komshije,
Që me lule ndër duar e me një fytyrë të gëzuar,
Hidheshin përpjetë nga gëzimi
I kësaj stinë të praruar..

Ata ishin të lumtur,
u lumturova dhe unë.
Ndjeva aromën e luleve ,
që I doja kaq shumë.
U buzeqesha fëmijëve
dhe një lule u kërkova,
Zgjata dorën dhe e mora
e plot gëzim I vështrova.
 
 
Marrë nga "Faqja për fëmijë" në FB
 
 
 
 


 
 

Keine Kommentare:

Kommentar posten