Freitag, 26. April 2013

Poezi nga Hygerta Jupa


RAHOVECI                            

Ti je vendi ku u linda
Ti je vendi ku u rrita..

Ti je vendi ku une jetoj
Ti je vendi ku une shijoj.

Ti je vendi me i mir ne bote
Ti je vendi qe s'te harroj dot.
 
 
 
 

DITE PRANVERE

Lindi dielli zbardhi dita
Natyra u mbush plot hijeshi
Bleroi kopshti qeshin lulet
Zemrat u mbushen me gjalleri.

Me shoqerine e klases sime
Plot gjalleri e kaluam diten
Derisa muzgu i asaj mbremje
Dalengadale na e mori driten.
 
 
 
 
MESUESJA

 Mesuese je nje hene
Qe naten e ben drit
Nje yll izjarte je
Qe erresiren shendrite.

Je dielli qe rreze m'leshon
Toka je ku prore qendroj
Ti-foleja ime je
Dhe kurre ste harroj.
DUA TE BEHEM

Dua te behem kengetare
Per mrekulli te kendoj.

Dua te behem arsimtare
Shume nxenes te mesoj.

Dua te behem shkrimtare
Te shkruaj proze dhe poezi.

Dua te behem pellumbeshe
Ne qiell te fluturoj e qete.

O sa shume deshira kam
Jane te zemres sime plot elan.

 
 
Marrë nga "Faqja për fëmijë" në FB

Keine Kommentare:

Kommentar posten